Zioła, warzywa, owoce i ich przeznaczenie w profilaktyce zdrowotnej gołębi pocztowych – preparaty!

Właściwości pokrzywy:

pokrzywaPokrzywa reguluje ciśnienie krwi – sekretyna (obecna w niej substancja) wspomaga trawienie. Pobudza procesy niszczenia negatywnych bakterii, ponieważ wytwarza limfocyty T – specjalne białe krwinki, które niszczą negatywne bakterie. Reguluje pracę nerek oraz oczyszcza, regeneruje i wzmacnia organizm. Uśnieża stany zapalne przewodu pokarmowego. Ponadto pokrzywa jest bogata w: żelazo, wapń, cynk, fosfor, krzem, magnez oraz witaminę c.

Właściwości czosnku:

czosnekCzosnek jest skuteczną bronią przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz pasożytniczym. Zmiażdżony, świeży czosnek wydziela alicin, substancję, która posiada (jak stwierdzono poprzez szereg doświadczeń laboratoryjnych) silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina czy tetracyklina. Pomaga w odbudowaniu populacji przyjaznej bakterii. Czosnek również redukuje ciśnienie krwi. Czosnek otwiera naczynia krwionośne zwiększając przepływ krwi do tkanek, poprawia krążenie, łagodzi skurcze.

Właściwości cebuli:

cebulaCebula to warzywo, którego właściwości lecznicze są znane są od wieków. Cebula jest bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C, dzięki czemu poprawia odporność organizmu. Posiada bardzo dużo chromu niezbędnego do dobrego funkcjonowania nerek oraz prawidłowej regeneracji ścięgien. Ponadto ma działanie przeciwgrzybiczne.

Właściwości imbiru:

imbirIntensywny aromat imbiru, ze świeżą, trochę słodką, a trochę drzewną nutą to zasługa zingiberolu – składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Wszystkie te substancje mają lecznicze właściwości:

  • Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa rozkurczowo, leczy wzdęcia(polecany przy stosowaniu grochu)
  • Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne
  • Dba o wolę. Ma działanie odkażające i odświeżające, pozostawia miły zapach. Leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu.

Preparat czosnkowo-cebulowo-pokrzywowy

5 dużych czosnków
5 dużych czerwonych cebul
5 dużych pokrzyw z ogrodu
0,5 litra miodu gryczanego

Wszystkie składniki razem wymieszać i odczekać 3 tygodnie. Po tym czasie wcisnąć 2 cytryny i zalać 70ml spirytusu 96%. Całość zostawić na 1-1,5 miesiąca. Po tym czasie podawać co drugi dzień: 2 łyżki stołowe na 1kg karmy. Aby spotengować efekt na tak zwilżoną karmę sypiemy sproszkowaną pokrzywę.

Preparat czerwona margarita – naturalny antybiotyk wspomagający Twoje gołębie

2 ząbki czosnku
2 łyżeczki miodu
0,5 łyżeczki pieprzu Caenne (chilli) 
2 łyżeczki świeżo startego imbiru
0,5 łyżeczki cynamonu
0,5 filiżanki soku z cytryny

Wszystkie składniki razem wymieszać. Preparat mogą stosować również ludzie przy przeziębieniach jak i również przy problemach trawiennych.  Preparat ten podajemy na karmę: 3 łyżki stołowe na 1 kg karmy tak aby karma była lekko zwilżona. aby spotęgować efekt możemy dodać na karmę sproszkowane oregano. Bomba naturalnego antybiotyku – moja propozycja dla Was kochani na te ciężkie choroby o których często piszecie.

 

Pełne wideo z kanału Youtube:

49 Comments Dodaj swoje

  1. Krzysiek pisze:

    Witam chciałbym się zapytać czy czosnek i cebula są w całości czy rozdrobnione np Benderem? Czy pokrzywa jest zbierana gdy zaczyna kwitnąć czy jak jest jeszcze młoda.Oraz jakim gołębiom jest ten preparat podawany tz czy młodym starym i czy systematycznie czy przez dany okres.

    1. admin pisze:

      Witam. Można miksować lub też siekać, ja osobiście lubię blenderem miksować. Pokrzywa ta suszona fajnie aby była młoda. Jeśli chodzi o tą co miksujemy to może być również i ta już po kwitnięciu. Komu można podawać: gołębiom starym, młodym. Każdy z naszych ptaków potrzebuje witamin podobnie jak człowiek.

      pozdrawiam Stanisław

  2. wicher pisze:

    super filmiki i rady..prosze mi wyslac numer tel pana

    1. admin pisze:

      Numer telefonu jest dostępny pod filmami.
      pozdrawiam Stanisław

  3. Maciek pisze:

    Wiatmam.Ile razy w tygodniu podajesz preparat czerwona margaritta?

    1. Stanisław pisze:

      Pierwszy tydzień można podać dzień w dzień przez 5 dni a później raz w tygodniu. Proszę co drugi dzień podawać starte buraki, marchew, seler i czosnek z miodem. Taka kombinacja pozwoli utrzymać ptaki w fajnej formie:)

  4. Adam pisze:

    Witam mam pytanie czy margarita mozna po zrobieniu podawac? Czy musi odsiedziec jakis czas?

    1. Stanisław pisze:

      Można 15 minut po zrobieniu już podawać.

  5. Piotr pisze:

    Witam. Mam mały problem z gołębiami, kilka sztuk w stadzie rzadko robią i chudną. Robiłem już kuracje z pokrzywy potem z czosnku i nic nie pomaga co mam im podać zeby pomogło.
    Jestem młodym hodowco i brak juz mi pomysłu czy lepiej ich usunac ze stada?

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Pierwszą i podstawową czynnością jaką powinien Pan wykonać to odseparować chore osobniki od tych potencjalnie zdrowych. Napisał Pan, że robił Pan kurację z “pokrzywy”. co przez to Pan rozumie?? czy zastosował się Pan do wszystkiego o czym mówiłem na filmikach (rzetelnie)? Bo jeśli tak to widać byłoby chociaż krótkotrwałą zmianę. Proszę o opisanie zabarwienia kału lub podesłanie mi zdjęcia na maila: safegraph@gmail.com. Proszę napisać od jakiego czasu – jak długo ptaki chudną? Proszę również napisać jakiej karmy i preparatów używał Pan dotychczas. Te minimum informacji potrzebuję aby Panu pomóc.
      pozdrawiam Stanisław

  6. Hodowca gołębi pocztowych 139 pisze:

    Mam gołębie od września późniejsez mlode puścilem je tylko raz odrazu jastrzęb zebral mi 1golębia 3nie wróciłem juz do domu pisz do ciebie bo chce jej sparowac i zostawić na gołębiku ale boje sie ja jej puszcze na obloty po zimnie ze moga sie stracic odrazu te co nie byly ani razu na dachu co mam robić bo koledzy hodowcy gadajom ze to marca jest daleko ze przyzwyczajom sie do golebnika prosze ciebie o pomoc bo jestem mlody hodowca nie słucham juz żadnego hodowcy bo później sa efekty takie ze ja bez gołębi a oni śmieją sie ze mnie za plecami ogladam wszystkie twoje filmy od nie dawna jestem we szokujak moje ptaki sa zdrowe czekam na nowe materiały twoje to co robisz to super jest hodowca gołębi pocztowych skarb taki mlody hodowca a masz doświadczenie jak bys hodowala 30lat gołębi pocztowych pozdrawiam mariusz ,

    1. Stanisław pisze:

      Panie Mariuszu.
      Te późne ptaki niech Pan teraz nie oblatuje. Wiosną poczeka aż wszystko się zrobi zielone i do tych ptaków dołoży Pan 4 stare samiczki, tak aby miały z czego brać wzorzec zachowania przy jedzeniu, przy wchodzeniu na zawołanie do gołębnika. Aby wszystko zagrało należy poświecić sporo czasu. Każdy kto chce utrzymać późne ptaki musi je dobrze pokierować. W kwietniu sparuj te ptaszki, najlepiej młode samce na stare samiczki aby maksymalnie przywiązać ich do gołębnika. Treningi rób tylko koło domu, nie wywoź ich.
      Dopiero jak odchowają Ci po jednym młodym i będą latały po 1 godzinę koło domu możesz zacząć powolutku je trenować z 7, 15, 20, 20 i 45 km. Jeśli Ci to zaliczą to masz pewne, że utrzymasz te ptaszki:)

      pozdrawiam Stanisław

  7. Łukasz pisze:

    Witam ,

    Kolego Stanisławie jak zrobić olej czosnkowy dla gołębi pocztowych i jak go podawać ?
    ( lukasz.zakoscielny.hgp@interia.pl )

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Polecam trochę inny tych oleju a mianowicie sezamowy:
      Kup olej nierafinowany(tłoczny w niskich temperaturach), zmiel sezam w ilości 7 łyzek stołowych młynkiem aby był całkiem starty i wsyp do oleju. Posiekaj bardzo drobno czosnek i również dodaj. Zamknij olej i po miesiącu jest on gotowy do podawania.
      Stosowanie: 1-2 łyżki stołowe na 1 kg karmy.
      P.S: Olej powinien być nierafinowany, gdyż posiada on wtedy najwiecej bogactw omega-6.

      pozdrawiam Stanisław

      1. Łukasz pisze:

        Panie Stanisławie a po miesiącu odcedzic mam ten olejod sezamu i czosnku ? i podawac tylko odcedzony ten olej ?

        1. Stanisław pisze:

          Nie, nie musi Pan odcedzać. W tej formie można podawać.
          pozdrawiam Stanisław

  8. Paweł pisze:

    Mam takie pytanie czy można tą margarite zrobić na zasadzie ,mianowicie zamiast miodu dać ocet winny, chodzi mi oto czy te składniki po prostu się nie popsują ? bo chciałem zrobić sobie więcej na zapas.

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Ja osobiście, jeśli chciałbym zakonserwować preparat nie dodawałbym octu winnego, bo nie potrzebujemy tu niczego zakwaszać, preparat ma za zadanie pobudzić jelita a nie je dokwaszać. Proponuję,jeśli chce Pan już zakonserwować ten preparat to do tej proporcji co wypisałem w filmiku dodać łyżkę stołową wina białego (pół słodkie lub słodkie).

      pozdrawiam Stanisław

  9. Piotrek pisze:

    Witam,a co pan sądzi o propolisie,bo nie którzy sądzą ze jak sie go podaje to jelita sie zapychaja woskiem…

    1. Stanisław pisze:

      Niestety propolisu nie używałem i nie używam, dlatego w tej kwesti niestety się nie wypowiem.
      pozdrawiam Stanisław

  10. Wojtek pisze:

    Witam Panie Stanisławie,zrobiłem tą miksturkę czerwone bogactwo według przepisu i zauważyłem że to zaczyna pracować w słoju tworzą się pęcherzyki powietrza nie wiem czy to tak ma być,czy to normalne .Zrobiłem tego 6 litrów i teraz mam obawę czy to nie skiśnie,a jeżeli tak ma być to w porządku ,i teraz kwestia podawania ta mixstura powinna mi starczyć gdzieś na 3 miesiące czy ona się nie popsuje ? i proszę jeszcze napisać dawkowanie tego preparatu bo nie mogę znajść tego preparatu na Pana stronie ,albo link.Dziękuje i pozdrawiam

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Mikstura ma pracować około 4-5 tygodni. Pracuje wino i miód oraz cytryna i imbir. Bardzo dobrze. Po tym czasie proszę preparat przerzucić do mniejszych słoików i te które aktualnie Pan nie używa trzymać w lodówce w 7 stopniach. Sam preparat w temperaturze około 16-18 stopni stoi u mnie już prawie 4 tygodnie i nadal jest świeży a to dzięki konserwacji miodem i winem.

  11. Maciek665 pisze:

    Jakie podajesz zioła gołębiom ?

    1. Stanisław pisze:

      Oregano, pokrzywa, krwawnik,babka wąskolistna, kora brzozy, rumianek, i wiele innych (w zależności od preparatu na youtube czy też na stronie widać z czego robiłem preparaty).

      pozdrawiam Stanisław

  12. Michał pisze:

    Witam Panie Stanisławie zrobiłem coś podobnego tylko nie miałem wina białego i dodałem ocet winny z dzikiej róży miód też oczywiście ,warzywa podobne jak Pan stosował w tym preparacie wymienię: cebula,czosnek,imbir,chrzan,pietruszka,marchew,seler, Nie wiem ale gołębie strasznie leją po tym,bardzo bym prosił jaką mixsture im zrobić aby kał był ładny taki jak u Pana z jednym z filmików będę bardzo wdzięczny,dziękuję z góry i liczę na Pana pomoc ,a i jeszcze jedno nie wiem co jest grane jak podaje czarny słonecznik i jęczmień kał w miarę dobrze wygląda, a jak dodam kukurydzy też mi leją dodam że wczesniej dodawałem duzo grochu czyżby dlatego ,może przekarmione nie mam pojęcia co mam im podawać.Dziękuję bardzo z góry i liczę na Pańską pomoc

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Proporcje co do preparatów i ich składniki podaję tak aby nie szkodziły. Tu Pan zmienił bo zamiast podać wino w preparacie, co konserwuje i zachodzi w reakcje z miodem podał Pan ocet winny. Ja celowo w tej miksturce nie podawałem octu, bo nie stawiałem w niej na zakwaszanie, tylko odkwaszanie organizmu. Jeśli decydujemy się coś robić to od początku do końca konsekwentnie.
      W tej sytuacji proszę zrobić tak:
      Zejść na karmę lekkostrawną plus 20% słonecznik. Przez 5 dni podawać im taką mieszankę, to się wyczyszczą. Na karmę podać: (starte lub zmielone dwa ząbki czosnku zmieszać z łyżką miodu i dodać do tego łyżkę stołową soku z cytryny) tym skropić karmę i jeśli ma Pan możliwość to proszę kupić Quickor mocny jest to mieszanka ziół(mocny zapach oregano) i skropioną karmę posypać Quickorem aż do osuszenia i podawać ptakom przez 5 dni. Później po tygodniu podawać 2-3 razy w tygodniu.

      Poprawa musi być widoczna. Moja prośba, jeśli nie jesteśmy w stanie dodać wszystkich składników to nie róbmy mikstur, bo zmieniając istotne w nich składniki tylko sobie zaszkodzimy.

      pozdrawiam Stanisław

  13. Michał pisze:

    Panie Stanisławie jeszcze by poprosił bo mam podejrzenie że ptaki mają pasożyty wewnętrzne jakiś preparat ale tylko chcę naturalnie odrobaczyć ,bardzo bym prosił i z góry dziękuję.Mieszkam na wsi także jakby coś trzeba było z lasu czy ogrodu to mam do wszystkiego dostęp.Bardzo dziękuję z góry i pozdrawiam

  14. Paweł pisze:

    Witam,Panie Stanisławie jest taka sprawa zrobiłem tą miksturkę czerwone bogactwo
    i naprawdę działa kał gołębie mają idealny wcinają ziarno z tą miksturą bardzo .Tylko tak polubiły tą miksturę że nie chcą teraz samego ziarna zjadać,proszę mi powiedzieć czy nie zaszkodzi im ta mikstura jak ją będę podawał codziennie zmieszaną z ziarnem ?

    1. Stanisław pisze:

      Witam. Ptaki wcinają bardzo dużo i chętnie, ponieważ brakuje im witamin. Organizm się domaga i dlatego bardzo chętnie spożywa ten preparat z ziarnem.
      To tak jakby Pan żyło chlebie i wodzie a później dostał dawkę witamin i to w formie smakołyka, to na pewno chciałby Pan go spożywać.

  15. Paweł pisze:

    A, najważniejsze pytanie przegapiłem czy można stosować miksture czerwone bogactwo podczas wychowu młodych?

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Sądzę, że tak, dwa razy w tygodniu, w dni w których nie ma mm-ki w grytowniku. Ja nigdy nie mieszam i Panu też tak proponuję przy wychowie młodych dwa razy w tygodniu a w pozostałe dni można podawać gryt z mmką.

      pozdrawiam Stanisław

    2. Paweł pisze:

      Ale mogę podawać ten preparat codziennie nie zaszkodzi gołębiom ?

  16. Paweł pisze:

    A o co chodzi z tą mm-ka bo nie za bardzo wiem o co chodzi ?

  17. Damian pisze:

    Witam Panie Stanisławie gołębie zatruły się wodą nie zdatną do picia ,woda niby czysta była ale jednak jest skażona bakteriami . Jestem pewny że to właśnie od tej wody dostały biegunki ( lały).Bardzo bym prosił może Pan mi poradzi co mam zrobić będę ogromnie wdzięczny.

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Zawsze przy tego typu informacjach proszę pisać jaki jest stan aktualny ptaków, tzn. kolor kału, czy ptaki straciły już masę czy też nie i jaką karmę aktualnie podajemy.
      Dziś odebrałem telefon, prawdopodobnie to Pan dzwonił i omówiliśmy sprawę.
      pozdrawiam stanisław

  18. Damian pisze:

    Nie to nie ja Panie Stanisławie dzwoniłem, kał to dosłownie sama woda taka ze śluzem .Ale wie Pan co , one zaraz po zjedzeniu wieczornym około 17 robią na rzadko, a po upływie 2 godzin kał jest normalny taki jak powinien być ,nie wiem co jest grane ? podaje im teraz tylko jęczmień i słonecznik czarny.

  19. Paweł pisze:

    Panie Stanisławie Pan się na pewno będzie orientował czy to może być powodowane biegunką u gołębi :W gołębniku na jednej ze ścian pojawiła się wilgoć teraz jak troszkę mrozy ustąpiły to dosłownie krople wody spływały po ścianie.Oczywiście zaraz zrobiłem szybko wentylację,ale czy zbyt wysoka wilgotność w gołębniku może być przyczyną wodnistej biegunki? jeśli tak to bardzo bym prosił może któryś z Pańskich preparatów mógłby pomóc w zlikwidowaniu biegunki,a może poczekać poprawa sama przyjdzie jak się gołębnik osuszy?

  20. ŁUKASZ pisze:

    WITAM SERDECZNIE , PROSIŁBYM O JAKIEŚ RADY W KWESTI PAROWANIA NA FILMIKU JEŚLI TO MOŻLIWE , CZYM SIE KIEROWAĆ JAK ŁĄCZYĆ ITP.
    POZDRAWIAM GORĄCO

  21. Hodowca gołębi pocztowych 139 pisze:

    Bardzo dziękuję za poświęcony dla mnie czas kolego za dobre porady mam pytanie jeszcze jedno co do parowania gołębi mam bardzo dużo gołębi młodych ale większości sa to we duzej mierze samiczki samczykow mam bardzo malo bo duzo gołębi straciłem rok temu na lotach od 400km do 500km później na mlode przyszło adeno młodych bardzo dużo gołębi mi zachorowało nie bylo mnie przynich bo miałem problemy zdrowotne byłem we szpitalu golembiami zajmowała się kolega ale on sie nie znal zabardzo jak wrucilem ze szpitala duzo bylo gołębi juz chorych odrazu lekarza weterynarii przyjechał do mnie kazał mi zostawil te co byly jeszcze nie dokonca takie całkiem chore a resztę usunąć gołębnik oczywiście spryskalem dezynfekcja zrobilem ale to niedalo to co chciałem zeby bylo loty zakonczylem bardzo szybko juz na 1 locie powod byly taki ze nasz odzial puscil golembie trochę za pozno było bardzo gorąco dużo golembi mi brakowało ale ptaki schodziły sie bardzo długo prawie miesiąc ale zakonczylem by nie stracić tego co mi wrucilo do dzisiaj brakuje mi pare bardzo dobry gołębi moj proglem jest tak ze mam dużo samiczek a samcow bardzo malo poz dzienkuje za szczerość prawde za dobre produkty naturalne bo chemii nie chce juz dawać wogole chce przynajmniej prowadzi ptaki we zdrowiu jak wy to robicie poz mario

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Jeśli chodzi o parowanie gołębi pocztowych to nie jest łatwa sztuka. W naszej hodowli staramy się łączyć ptaki tak aby sie uzupełniały i dopełniały.
      Np: Ptak z mocnymi plecami z ptakiem o mocniejszym skrzydle. Ptak z dłuższym przedramianiem z ptakiem z wentylowanym skrzydłem(ostatnie dwie lotki).
      Każdy ma swój sposób. Moja rada: proszę spędzić rzetelnie po 5-6 godzin na obserwacji ptaków przez kilka dni i zoaczy Pan jak one sięzachowują, co mógłby Pan w nich zauważyći wypisać sobie. Parowanie bedziemy robić koło 20 lutego i wtedy nagram wideo i zaprezentuję w jaki sposóbpatrzyłem na ptaki.

      pozdrawiam Stanisław

  22. dobry lot pisze:

    Witam,mam pytanie czy jak gołąb ma bardzo ukrwione nogi dosłownie czerwień to jest dobry znak ? dodam że kał zwięzły z dodatkiem śnieżno białym ,przewaga jest bieli w kale ,ciemnej domieszki bardzo mało? Dodam jeszcze że stosuje Pańskie mikstury,bardzo proszę o odp.Dziękuję

    1. Stanisław pisze:

      Śnieżno biały to uryna czyli stała postać moczu u gołębi. Ukrwienie nóg i ich ciepłota mówi nam o dobrej cyrkulacji krwi w organizmie. Zauważmy, że gołebie gdy są w formie nie mają zimnych nóg.

      pozdrawiam Stanisław

  23. Waldek pisze:

    Panie Stanisławie czy receptura kropli do nosa działa i czy PAN podzieli się składem

    1. Stanisław pisze:

      Prosze o telefon to odpowiem jakich kropli uzyć i w jaki spoósb.
      Proszę dźwonić po 16:)
      pozdrawiam Stanisław

  24. Wojtek pisze:

    Hej Stanisław zrobiłem tą miksturę czerwona margarita spróbowałem i ona bardzo pali w gardło nic się nie stanie gołębiom ?

  25. Wojtek pisze:

    A jeszcze zapomniałem czy można podawać ten preparat czerwona margarita podczas wychowu młodych bo to jednak pali troche ?

    1. Stanisław pisze:

      Witaj Wojtku.
      Młodym gołębiom po odstawieniu bym nie podawał, dopiero miesiąc przed lotami. Pali w duzych ilosciach, ale odkarza.
      Nic im się nie stanie jesli zachowasz proporcje według receptury i tego co wypisałem jak podawać.

      pozdrawiam Stanisław

      P.S: Przepraszam za brak odpowiedzi, ale ostatnio dużo czasu poświecałem aby skończyć nowy gołębnik:)

  26. Wojtek pisze:

    Wiem kolego bo to ja Ci daje te komentarze pod tymi filmikami :):):)

Dodaj komentarz