Główne filary zdrowia u gołębi pocztowych

1. Prawidłowy i czysty układ oddechowy – ilość świeżego powietrza, które jest dostarczane dla organizmu ptaka. Jeżeli ten układ jest słabo wydajny to organizm ptaka jest mniej witalny, gdyż te świeże powietrze stymuluje szereg przemian w organizmie.

2. Nawodnienie organizmu ptaka – co i jak podawać w pojniku naszym ptakom. Dziennie ptak powinien wypijać minimum 50ml wody (płynów) podawanych. 40% wody z 50ml jest potrzebna na tzw. przemiany materi (prawidłowy metabolizm u ptaka wymaga ok: 20-24ml) wody. Ok 30% płynów (15ml)jest zarezerwowane na oczyszczanie komórek(dlatego po odbytym locie ptaki pierwsze co robią to idą do pojnika). Następne 15% wody to jest tzw. rezerwa (to jest właśnie ta rezerwa, która jest uruchamiana podczas mocniejszego treningu, w warunkach wysokich temperatur). Organizm musi mieć do tego dostęp. W dzisiejszych czasach gdzie ptaki są poddawane ekstremalnym wysiłkom. Kolejne 15% wody (płynu) jest po to aby niwelować czynnik stresowy,któremu poddawane są ptaki – chodzi o te ekstremalne obciążenia. To tak jak u człowieka stres generuje dodatkową motywację(adrenalinę) przez co zarówno człowiek jak i ptak może o wiele więcej z siebie dać (osiągnąć).

3. Prawidłowe odżywianie gołębi – sposób karmienia przy wyczerpanym organizmie gołębia jest bardzo ważny, gdyż gdy zaczynamy myśleć o oczyszczeniu naszych ptaków: jelita i żołądek musimy dostarczyć organizmowi lekkiego pokarmu(lekkiej karmy), która będzie szybko przyswajalna ale bogata w składniki odżywcze. W tym przypadku polecam karmę lekostrawną (superdieta plus kukurydza dwa rodzaje czerwona i żółta) + sezam(ogromny zbiór wapnia – zabezpieczenie dla ścięgien, mięśni i kości) oraz czarny słonecznik – naturalny klin do udrożnienia jelit. Po unormowaniu zdrowia organizmu powinniśmy zadbać o jakość karm(urozmaicać). Zdrowe odżywianie dla naszych ptaków to również wprowadzanie ziół i warzyw, które oprócz regulacji trawiennych mają za zadanie jak np: w przypadku warzyw odkwaszać układ pokarmowy gołębia(żołądek) – jak u sportowca.

4. Ruch – zauważmy, że ptaki, które są w niemal idealnym zdrowiu bardzo witalnie ruszają szyją (to oznacza, że drożność komunikacji mózg ciało przebiega odpowiednio). Ptaki, które są dobrze prowadzone i mają dostęp do np: większej woliery i ten ruch nie jest zatrzymany są żywsze i żwawsze jak te, które są pozamykane w klitkach zwanych rozpłodem. Ptak, który ma czystą głowę, czyli powracamy do układu oddechowego który wiąże się z ruchem i drożnością, nie ma problemów z nawigacją.

5 Comments Dodaj swoje

  1. Krzysiek pisze:

    Witam, mam takie pytanie jakie ziarno powinien dostać gołab przed lotem ciężkim a przed lotem lekkim? oraz czy dostać powinien dostać je dzień przed lotem czy wcześniej tez ? Mam jeszcze jedno pytanie czy gołab powinien ciagnac ogon do dołu czy do góry? Czy zioła możemy sami suszyc i później je kruszyć i podawać na karmę oraz czy olej lniany młodym gołębiom też można podawać i jak często? Dzieki pana radom początki hodowli stają się prostsze. Dziękuję.

    1. Stanisław pisze:

      Witam.
      Ogólna zasada 3-fazowego karmienia jest taka:
      Po locie karma oczyszczająca (lot trudny), karma lekkostrawna lot łatwy.
      Pierwsze 3 dni, czyli pon,wt, śr to karma na odbudowę (białkowa). Czwartek i piątek w zależności jeśli z wiatrem karma lżejsza(lekkostrawna plus BS+ – bez strączkowych – 3 rodzaje kukurydzy) w przypadku lotu pod wiatr w czwartek podajemy białko na karmę, piątek rano też, sobota rano pełne karmienie BS+.
      Odnośnie tego jak jest ciągnięty ogon już nagrywałem wideo(jest na Youtube). Oczywiście zioła możemy podawać, tylko kwestia abyśmy wiedzieli, które jest za co odpowiedzialne.

      pozdrawiam Stanisław

  2. Krzysiek pisze:

    Mam jeszcze jedno pytanie jeśli odstawimy młóde i dodamy do ich boksu 2 stare samice to jeśli je wypuścimy na wolność to czy te stare nie wyprowadzą tych młodych które jeszcze nie mają takich zdolności latania jak one?Odnoscie tych ziół czy możemy podawać zioła oregano, pokrzywa mieta miesięcznym młodym czy sa jeszcze za młode?

    1. Stanisław pisze:

      Odpowiedź codo starych samiczek, jeśli są to nasze lotowane samiczki to nie mamy się czego obawiać. Warunek jeden, samiczki te powinny być nauczone wchodzić na ten wlot. Odpowiedź na drugie pytanie: tak, możemy podawać.

  3. Krzysiek pisze:

    Czemu młode gołębie się trzęsa i kał maja trochę rozwodniony na biało. Dodam ze jedzą tylko oleiste nasiona czy to złe??Takie tylko pobierają?

Dodaj komentarz